Kaspar Jancis

LÕBUS, HUVITAV JA NALJAKAS
Mis te arvate, mis juhtub pükstega, kui paha laps nad aknast välja viskab? Kas neid ootab ees poliitiku või õpetaja elu? Sest see on ju täiesti kindel, et niisama vedelema ühed korralikud püksid ei jää. Et välja selgitada, mis siis neist ikkagi edasi saab, tuleb lugeda Maarja Kangro raamatut „Isa kõrvad”.
Kuulete veel Laurist, kes tellib restoranis krokodillihautist; Martast, kes sunnib oma isa ja ema mängima notsut ning koletist; hirmuäratavast paksust tädist ja teistest ägedatest tegelastest. Mulle meeldivad lõbusad raamatud ja see oli väga hea naljaraamat. See oli ka õpetlik, soovitan raamatut suurtele ja väikestele. Lugesin „Isa kõrvad” kohe kaks korda läbi. Kirke Kangro pildid
olid ka naljakad.
Lukas Vainola, Püha Johannese Kooli 3. klass

Kaspar Jancis

KOMMISÖÖMISE ÕPIK
Grigori Osteri „Kõrgem kommiteadus. Kommisömiootika algajatele ja edasijõudnutele” koosneb õppetundidest, küsimustest ja laboratoorsetest töödest. Siin räägitakse näiteks, kuidas komme süüa, neid säilitada ja remontida. Viielistel kommisömiootika õpilastel kukuvad hambad ära teises klassis, neljalistel kuuendas, kolmelistel enne koolilõpu eksamit. Mulle meeldis raamatu viieteistkümnes õppetund, mis räägib elust, kui see oleks tagurpidi. Milline oleks maailm, kui kommid sööksid inimesi. See oli väga naljakas koht, mul on hea meel, et päris elus nii ei ole. Soovitan seda raamatut, sest see on naljakas fantaasiajutt. Naerda saavad nii suured kui väikesed. Vene keelest tõlkis Ilona Martson, lahedad pildid joonistas Ulla Saar.
Sofia Saar, Gaia Kooli 4. klass

Kaspar Jancis

VANAEMA SEIKLEB
Mis juhtub ühel hetkel rõõmsameelsete ja vahvate vanaemade ja vanaisadega? Eriti nendega, kes valmistavad borši ja kotlette, pühivad aknalaudadelt tolmu, käivad lastelastel koolis ja lasteaias vastas ja vaatavad seebioopereid?
Julia Kuznetsova raamatust „V-kodu” leiad vastuse, tutvud ka sanatooriumielu köögipoolega, loed vanas eas sõprade ja armastuse leidmisest – kõike ei hakka ette ära rääkimagi! Vanaema Ženja on rööprähkleja. Ta poputab oma poega, hoolitseb noorima lapselapse eest, on kosjamooriks vanemale pojatütrele ning küpsetab maailma parimaid sarvesaiakesi. Kuid ühel päeval ta libiseb isa maha pillatud kortsudevastasel kreemil ning nikastab oma puusa. Isa leiab talle endise klassivenna Miša abil suurepärase paiga: sanatooriumi. Seal saab Ženja tuttavaks põdemistšempioni – vanaema Lidaga ja proovib sõprust sobitada teiste patsiendiga. Vanaemade Ženka ja Lida seiklustest loe lähemalt raamatust, aga kiiresti! Vene keelest tõlkis Tarmo Rajamets, illustreeris Olga Gromova.
Kirke Randveer, Tallinna Inglise Kolledži 5. klass
4. klass

Kaspar Jancis

SARI SEIKLUSHIMULISELE LUGEJALE
Jørn Lier Horsti raamatus „Operatsioon suvesaar” on peategelased Tiril, Oliver ja Otto, kes on kokku üks detektiivimeeskond ja nad teevad kõike koos. Tiril on tüdruk, kes on leidlik, sportlik ja arvutifriik. Oliver on poiss, kes on aga ülimalt tark detektiiv ning leidlik, tehnilise taibuga, näeb seda, mida teised ei märka ja on seiklushimuline. Otto on koer, kes on ehtne jäljekoer. Ta nuhib kõik saladused välja ja on lihtsalt armas tubli koer. Tiril, Oliver ja Otto lahendavad ära saladusliku paadi mootorite mootorite kadumise.

Mul tekkis seda raamatut lugedes põnevus- ja seiklushimuline tunne. Tahaksin lausa ise sellisesse seiklusesse sattuda. Ma siiralt soovitan lugeda seda raamatut ja sarja kõigile
seiklushimulistele. Kui sa seda loed, oled justkui ise loos sees ega suuda lõpetada lugemist, sest see läheb aina põnevamaks. Pildid Hans Jørgen Sandnes, norra keelest tõlkis Sigrid Tooming.
Saara Sein, Tallinna Toomkooli, 3. kl

Kaspar Jancis

KASSI JA TÜDRUKU SEIKLUSED
„Winston – salamissiooniga kõuts” on põnev jutustus toakassist Winston Churchillist. Ta satub ulmelistesse seiklustesse koos 12-aastase tüdruku Kiraga. Pärast välgutabamust avastavad nad, et nende kehad on vahetusse läinud. Kass Winstonil tuleb nüüd Kira asemel kooli minna ja lahendada hulga probleeme. Samas püüab Kira kassina hakkama saada. Nende probleemid on mõnes mõttes isegi üsna sarnased, kuid lahenduste leidmiseks peavad nad ühiselt appi võtma kogu oma nutikuse ja julguse. Raamatu lõpus on neil vaja leida ka võimalus, kuidas vahetada tagasi oma kehad. Selleks, et teada saada, kas see neil õnnestub, soovitan lugeda seda väga põnevat raamatut sõprusest ja julgusest. Raamatu kirjutas Frauke Scheunemann, saksa keelest tõlkis Tiina Aro.
Katariina Kreekman, Tallinna Prantsuse Lütseumi 3. klass

Hea Laps 11/2020

Kaspar Jancis

UUS KRIMISARI
Endine norra kriminaalpolitseinik Jørn Lier Horst kirjutab krimijutte.
Noorematele lastele on ilmunud sari „Detektiivibüroo nr 2”, mis on nagu „Lasse ja Maia”. Suurematele lastele hakkas eesti keeles ilmuma sari „CLUE”, mis on nagu Kalle Blomkvist, aga võib-olla veel jubedam. „Salamandri mõistatus” ongi uue sarja esimene raamat. Loos on neli peategelast: Cecilia, Leo, Une ja suure egoga koer Egon. Ühel päeval leiavad lapsed rannalt surnukeha. Loomulikult kästakse neil eemale hoida, kuid nad hakkavad asja uurima. Järgneb rida kahtlasi ja ohtlikke tegelasi, pimedas hiilimist, eluohtlikke olukordi ja napilt pääsemisi. Raamat on väga põnev ja natuke ohtlik. Tasub lugeda.
Ell Juhani
Tallinna Mustamäe Gümnaasium, 3.a

Hea Laps 2/2020

Kaspar Jancis

EESTI MÜTOLOOGIA
Mida ütlevad sulle sellised nimed nagu Halltõbi, Eksitaja või Kratt? Kuidas tegelikult iidsed Eesti kuningad sõid? Kui lahke meelega võib üks Kaevunäkk olla? Mis seob kitse mütoloogiaga? Just selliste küsimuste vastused peituvad raamatus „Allikahaldjas”, mille autor on Tuul Sepp  Peategelasteks Aspergeri sündroomiga tüdruk Hõbe ja tema noorem vend, ajaloohuviline Kaaren. Suve algul saadetakse nad maale vanaema ja vanaisa juurde. Ega seal lihtne ei ole. Vanaema on arvamusel, et nad on linnalapsed, keda tuleb kasvatada ja kosutada nii palju kui võimalik ning tema motoks on, et talutööd ei lõpe kunagi. Vanaisa on see-eest vanaema vastand: rõõmsameelne, muhe ja heasüdamlik.
Aias asub täiesti tavaline tiik, kust aga hiljem kõiksugu seiklused algavad.
Raamat on sobilik igale eale. Illustreeris Jaan Rõõmus.
Kirke Randveer, 5. klass, Tallinna Inglise Kolledž

Hea Laps 04/2020

Kaspar Jancis

UUS RAAMAT DAVID WALLIAMSILT
Kõik David Walliamsi „Paha Papsi” tegelased on omapärased ja erilised. Minu lemmiktegelane oli Frank. Raamat räägib Frankist ja ta isast Gilbertist, kes on rallisõitja. Gilbert kohtleb autot nagu inimest ja pereliiget ning armastab seda väga palju. Franki isa tuntakse kangelasena, sest ta on kõige parem sõitja. Ühel päeval satub Gilbert õnnetusse ja kui siis puidust jalaga isa ja Frank haiglast koju jõuavad, on Franki ema läinud. Siit alates hakkab olukord järjest hullemaks minema, kuid Frank töötab välja imelise plaani, kuidas olukord päästa ja isaga õnnelikult edasi elada. Minu lemmikkoht oligi Franki geniaalse plaani elluviimine. Raamat oli kohati kurb, aga ka väga naljakas. Franki elu raskused ja fakt, et ükski 12-aastane poiss ei peaks midagi sellist üle elama, oli nii hirmutav ja kurb. Lugu oli võrreldes Walliamsi eelnevate teostega kuidagi väga teistsugune, palju melanhoolsem ja tõsisem. Soovitan seda raamatut kõigile, lugu on väga huvitav ja raamat läheb kiiresti. Pildid joonistas Tony Ross, inglise keelest tõlkis Maria Lepik.
Mia Tõnisson, Püha Miikaeli kooli 8. klass

Hea Laps 11/2020